Tylko jedno słowo

Śmieci

Lipiec 18th, 2017

Jak segregować śmieci? Segregacja śmieci wymaga od nas, jak to się mówi, zachodu. Ale opłaca się nie tylko dla tego, że mniej płacimy z ich wywóz. W ten sposób chronimy środowisko naturalne i zasoby Ziemi.

Od pierwszego lipca zmieniają się zasady segregowania śmieci. Teraz zostały ujednolicone dla całego kraju. Do po tej pory obowiązywały ramowe przepisy, które każda gmina mogła częściowo modyfikować, np. wybierać kolory pojemników czy worków, a także ustalać ich liczbę. Od I lipca bieżącego roku w całej Polsce będziemy korzystać z czterech kontenerów:

  • niebieskiego do papieru,
  • zielonego do szkła,
  • żółtego do plastiku i metalu oraz
  • brązowego do resztek kuchennych

Worki też będą w tych samych kolorach lub z odpowiednimi oznacznikami (np. dla mieszkańców domków jednorodzinnych). Taki podział sprzyja dokładniejszej segregacji odpadów i odzyskiwaniu surowców. Jest on związany logami, jakie nakłada Unia Europejska. Według jej zaleceń w 2020 roku musimy uzyskać 50 proc. poziom recyklingu. Jeśli tego nie zrobimy, będę nam groziły wysokie kary. Po wejściu w życie nowych przepisów samorządy będą miały pół roku na dostosowanie i opisanie pojemników. Dla środowiska i kieszeni segregowanie śmieci się opłaci! Skorzysta na nim środowisko, bo będzie mniej zanieczyszczone.

Ale to także profity dla mieszkańców, którzy zadadzą sobie trud, by odpowiednie odpadki wrzucić do wyznaczonych pojemników. Czeka ich mniejsza opłata za wywóz śmieci niż za odpadki zmieszane w jednym worku. Więcej czytaj na www.naszesmiecimos. gov.pl. Znajdziesz tam też odpowiedzi na pytania związane z segregowaniem.

NA KOMPOST Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą wiele odpadów organicznych przeznaczyć na kompost i dzięki temu uzyskać żyzną ziemię. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko nadaje się do takiego przetwarzania.

Możesz wykorzystać: liście, młode chwasty (które nie zakwitły), słomę, obierki warzyw i owoców skorupki jaj, popiół z ogniska.  Nie wyrzucaj: metalu, skórek owoców cytrusowych, chorych roślin, chwastów, które mają już nasiona.

To ważne!

Odpady niebezpieczne jak np. baterie, lekarstwa, sprzęt elektroniczny, agd oddajemy w specjalnie wyznaczonych miejscach: sklepach, aptekach, punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tzw. PSZOKach. Wykaz mają m.in. gminy.

Sprzęt elektryczny i baterie należy składować osobno, dowiedz się jeśli kupisz nowe urządzenia to sklep ma obowiązek odebrać stare do zutylizowania. O składowaniu odpadów i o nowoczesnych urządzeniach czytaj na EnergiaDirect.pl, Nowoczesne lodówki – funkcje i wyposażenie oraz Jak działa lodówka?

 

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.