Tylko jedno słowo

Leki z internetu

Maj 17th, 2017

Coraz więcej osób kupuje leki i inne środki medyczne przez internet. To z pewnością wygodne, ale czy bezpieczne? Jak odróżnić legalnego sprzedawcę od naciągacza?

Legalna internetowa sprzedaż obejmuje wyłącznie produkty wydawane bez przepisu lekarza. Są to więc leki OTC (bez recepty), wyroby medyczne, suplementy diety i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Jeśli chodzi o leki wydawane na receptę, to możemy je zamówić w internetowej aptece, ale musimy odebrać osobiście, przekazując farmaceucie stosowną receptę — wyjaśnia dr Marek Malinowski. Panie doktorze, przez internet można jednak kupić wszystko. Są firmy, które sprzedają antybiotyki, anaboliki; hormony. Ludzie też np. oferują resztki swoich leków kupionych na receptę.

Czym grozi taki zakup? Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega, że w taki sposób możemy trafić na np. dowolną substancję oznaczoną jako lek, preparaty przeterminowane lub źle przechowywane, leki sfałszowane o nieznanej jakości i działaniu, silnie uzależniające, wycofane ze sprzedaży ze względu na ich negatywny wpływ na naszą psychikę, a nawet substancje trujące lub środki, których z powodu naszego stanu zdrowia nie powinniśmy przyjmować. Dlatego wysyłkowych zakupów musimy dokonywać rozsądnie, by nie narazić na szwank swojego zdrowia. A resztki leków powinniśmy oddać do apteki, do utylizacji.

Czy taki nielegalny handel lekami jest karalny? To przestępstwo ścigane z urzędu. Artykuł 124 Prawa Farmaceutycznego mówi, że: kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z uprawnionym do handlu sprzedawców leków? Uprawnione do sprzedaży internetowej są tylko apteki i punkty apteczne, które posiadają odpowiednie zezwolenie wydane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Łatwo to sprawdzić, bowiem na ich stronach internetowych musi być zamieszczone specjalne logo. Oznacza ono, że dany podmiot działa legalnie i zakup nie jest ryzykowny.

Zamówienie składamy przez internet. I co dalej? Kurier dostarcza przesyłkę do domu klienta albo odbieramy ją osobiście, w aptece. Niektóre apteki wysyłają jednak przesyłki do paczkomatów lub pocztą. To chyba nie jest dobry pomysł? Zwykle nie jest. Chodzi oto, że niektóre leki OTC, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego czy suplementy diety muszą być transportowane w specjalnych warunkach np. w niskiej temperaturze, bez dostępu światła i wilgoci. W paczkomacie trudno zapewnić takie warunki, zwłaszcza latem. Jeśli przesyłkę odbierzemy po 23 dniach zbyt wysoka temperatura może już spowodować rozkład leków — mogą nie działać tak, jak powinny, a nawet zaszkodzić, gdyż, na skutek rozkładu, wytworzą się w nich substancje wtórne.

Co zalecam? Polecałbym osobisty odbiór zamówienia w aptece, ponieważ wówczas będziemy pewni, że preparaty były właściwie przechowywane, a ponadto farmaceuta poinformuje nas, czy dane specyfiki możemy przyjmować ze względu na stan zdrowia albo już zażywane leki, czy nie dubluje się ich skład itp.

Sprawdzaj legalność  w Unii Europejskiej legalne apteki internetowe i punkty apteczne maja swoje logo.

Na internetowej stronie apteki/punktu powinien widnieć biały krzyż z czterema paskami w tle: trzy są w odcieniach zieleni, jeden , szary. Pod logo znajduje się flaga państwa, na terenie którego ma siedzibę podmiot prowadzący sprzedaż Kliknięcie w logo odsyła do strony potwierdzającej legalność prowadzenia sprzedaży wysyłkowej określonego asortymentu aptecznego.

A jak jest ze zwrotem produktów kupionych w aptece internetowej? Leki OTC, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego nie podlegają zwrotowi. Jednak w ciągu 14 dni od daty zakupu (podobnie jest z wypowiedzenie umowy na „tani prąd”, zawartej podstępem) możemy zwrócić produkt, jeśli ma on wadę jakościowa, jest sfałszowany albo został niewłaściwie wydany. Natomiast bez podania przyczyny możemy oddać suplementy diety.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.