Tylko jedno słowo

Elektrownia

Sierpień 22nd, 2016

Słowem na dziś jest Elektrownia. Przedstawię, jakie elektrownie wyróżniamy, o niektórych może nie słyszeliście. Inne są wam dobrze znane, a może z niektórych sami korzystacie.

Elektrownia kondensacyjna

Praca jej jest oparta o zasady termodynamicznym, dokładniej o obieg Rankine’a. Są to elektrownie najpopularniejsze w naszym kraju. Z spalania węgla otrzymuje się ciepło, które jest wytwarzane przy skraplaniu pary wodnej. Para ma zadanie napędzać parową turbinę. Obroty turbiny wytwarzają energię mechaniczną, która za pomocą generatora wytwarza prąd elektryczny.

Elektrownia szczytowo-pompowa

Do działania elektrowni wykorzystuje się różnicę poziomów. Polega to na pompowaniu wody, do zbiornika, niżej położonego niż elektrownia. Elektrownia, taka to rodzaj wodnego magazynu energii wykorzystywanej przez systemy elektroenergetyczne dla równoważenia obciążenia. Sposób w jaki magazynuje się energię w postaci grawitacyjnej, energii potencjalną pozyskuje się z wody, pompując ją ze zbiorników niższych poziomów na wyższy poziomi. Energia elektryczna potrzebna jest to do  uruchamiania pompy. W okresach dużego zapotrzebowania elektrycznego, przechowywana w zbiorniku woda jest uwalniana, leje się na turbiny do produkcji energii elektrycznej. Mimo straty energii, bo trzeba ja użyć aby napompować zbiornik, to  ogólnie, system zwiększa przychody ze sprzedaży większej ilości energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, gdy ceny energii elektrycznej są najwyższe.

Elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa jest rodzajem elektrowni cieplnej, w którym źródłem ciepła jest reaktor jądrowy. Podobnie jak w typowej, konwencjonalnej elektrowni cieplnej, ciepło jest stosowane do wytwarzania pary wodnej, które doprowadzona do turbiny parowej podłączonej do generatora elektrycznego, służy do wytwarza energii elektrycznej. Woda do uzyskania pary jest podgrzewana przez reaktor, w którym rozszczepia się uran. Obecnie istnieją 435 reaktory jądrowe działająca w 31 krajach.

Elektrownia przepływowa

Turbiny w takiej elektrowni są wprawiane w ruch przez wodę spływająca z naturalnego cieku wodnego. Siła rzeki wprawia łopaty w ruch. Elektrownie takie nie są stabilne. Generowana przez nie moc zależy od siły spływu, ilości wody, dlatego niektóre elektrownie pracują wydajniej w porach deszczowych. Woda może też być gromadzona, wówczas elektrownia zamienia się w elektrownię szczytowo-pompową, zbiorniki służą też, jako zaopatrzenie dla straży pożarnej.

Elektrownia wiatrakowa

Z tego typu elektrownią spotykamy się najczęściej, elektrownią nazwać można przydomową instalację wiatrakową. Chociaż zmieniają się przepisy dotyczące instalowania tego typu elektrowni to wiatraków ciągle przybywa. W tym przypadku łopaty turbiny są napędzane przez wiatr wiejący, co najmniej z siłą 5m/sek.

Nie są to wszytkie typy elektrowni, bowiem te obecnie są unowocześnianie, dodaje im się nowe zadania, tak by były one wykorzystywane wielotorowo, gdyż nie opłaca się budować ich tylko w jednym celu. Chociaż odbiorcy nie interesuje skąd ma prąd, chce go uzyskać w jak najniższej cenie, to warto wiedzieć jak wygląda sektor energii, jak kształtują się ceny tego surowca czy jak zmienić sprzedawcę energii. O tym wszystkim w swoim czasie będę pisał na blogu.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.