Tylko jedno słowo

Rodzaje liczników energii elektrycznej

Sierpień 16th, 2016

Licznik energii elektrycznej z pewnością to ważne dla nas urządzenie, nie każdy jednak wie jaki licznik posiada. Są to urządzenia należące do dystrybutorów energii, to OSD odczytuje licznik, legalizuje go i w razi niesprawnego działania naprawia bądź wymienia. Nie zależnie od licznika, odbiorcy nie można zrywać plomby czy majstrować przy mechanizmie.

Liczniki fazowe

Licznik fazowy to jeden z rodzajów liczników zarówno analogowych jak i licznika smart. Wyróżnia się tym, iż posiada mechanizmy pozwalające na podłączenie go do kilku faz zasilających. Budynki jednorodzinne korzystają z jednej do trzech faz. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, też komfortowe ze względu na szybsze zlokalizowanie awarii i ewentualną jej naprawę. Korzystanie z trzech faz staje się koniecznością wówczas, gdy w domu posiadamy podgrzewacz do wody, klimatyzację czy kuchenkę indukcyjną czyli sprzęty o dużym poborze energii.

Liczniki taryfowe

To urządzenie pozwala na dokładne obliczenie poboru energii w danej strefie. Posiada wymaganą ilość liczydeł, które dzięki zegarowi aktywują swoje działanie o określonej porze. Licznik taki montowany jest u odbiorcy jeśli wybierze on taryfę kilkustrefową, dla odbiorców domowych najpopularniejsza jest taryfa G11, tuż za nią dwustrefowa taryfa G12. Licznik dla taryfy G12 posiada dwa liczydła, jedno aktywuje się od 6.00 do 13.00, po to by od 13.00 d0 17.00 aktywowało się liczydło mierzące pobór w drugiej, tańszej strefie. Od 17.00 do 22.00 ponownie odmierzany jest pobór energii w strefie I, a po 22.00 do 6.00 trwa strefa tańsza. Jeśli wybierzemy taryfę G12w, która zapewnia też tańszy prąd w weekendy i dni świąteczne to OSD zamontuje u nas licznik smart, który dodatkowo będzie odliczał tańsze kilowatogodziny zgodnie z zaprogramowanym kalendarzem, tj. od 22.00 w piątego do 6.00 w poniedziałek oraz święta. W przypadku licznika analogowego będzie on posiadał trzy liczydła, to trzecie będzie aktywowało się na sobotę.

Licznik indukcyjny

Licznik analogowy/indukcyjny wyposażony jest w tarczę analogową, stąd jego nazwa, która przesuwa się wraz z poborem energii. Wraz z odpowiednią ilością obrotów tarczy, czyli zjawiska indukcji. Indukcja elektromagnetyczna, polega na powstawaniu prądu w obwodzie, przez który przechodzi  zmienny strumień indukcji magnetycznej. Taki prąd nosi nazwę indukcyjnego, który płynie w takim kierunku aby jego własne pole magnetyczne przeciwstawiało się zmianom strumienia magnetycznego, wskutek których powstał. Zjawisko to czyli zmiana biegunowości na wejściu licznika nie powoduje zmiany kierunku wirowania, ponieważ zmienia się kierunek prądu i to  zarówno w cewce prądowej, jak i napięciowej. Główną częścią takiego licznika jest specjalny obwód magnetyczny wykonany z blach transformatorowych z nawiniętymi cewkami obwodu prądowego i napięciowego oraz obracającej się na osi tarczy i bębna. Tarcza musi być wykonana z materiału dobrze przewodzącego prąd, np. aluminium, ponieważ pod wpływem pola magnetycznego wytworzonego w cewkach indukują się w niej prądy wirowe i obracanie tarczy.

Liczniki przedpłatowe

Mechanizmy, które obliczają pobór energii „w dół”. Posiadają zapadkę, która aktywuje się po wpisaniu kodu na cyferblacie licznika. Wówczas w gniazdkach popłynie prąd, bo licznik został zasilony. Będzie płynąć aż saldo na liczniku nie osiągnie zera, czyli nie wykorzystamy wszystkich środków, jakie zakupiliśmy.

Życiowa, stara porada

Jak sprawdzić czy licznik dobrze działa:

Włączyć odbiornik o ściśle określonej mocy, przez ściśle określony czas, (mierzyć stoperem, wyłączając wszystkie inne obciążenia (odbiorniki prądu)

Przykładowo 1 kW x 1 godz. = 1kWh.

Gdyby w kablach byłoby przebicie – np. do muru, to licznik będzie naliczał nawet wtedy, gdy wszystko odłączymy.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.