Tylko jedno słowo

Burza – co warto o niej wiedzieć

Sierpień 9th, 2016

Ujęcia piorunów na zdjęciach od zawsze wywoływały u mnie uczucie fascynacji, strachu, respektu przed siłami natury. Każdej minuty na świecie odnotować można ponad 2 000 burz, co za tym idzie na ziemię trafia ponad 10 mln piorunów, takie informacje podają fizycy. Piorun niesie ze sobą tyle energii, co elektrownie i to wszytki elektrownie, jakie są na świecie.

Co nie co o błyskawicy

Badanie błyskawic było przedmiotem fizyków już d XVII w, ale to Benjamin Franklin w 1752 r. raz na zawsze dowiódł, że błyskawica to nic innego jak ładunki elektryczne. Cytując Wyborczą.pl, piorun to przeskok wyładowania elektrycznego między chmurą i ziemią. Najpierw pojawia się lawina elektronów, która porusza się serią skoków trwających mikrosekundy. W ciągu mniej więcej 0,02 s zbliża się do ziemi. Wtedy zaczyna się drugi etap – wyładowanie powrotne, które podąża z ziemi ku chmurze i trwa ledwie 0,0001 s. Zaskoczę was pisząc, że piorun może trafić nawet kiedy w okolicy nie pada, bowiem wyładowanie może mieć miejsce nawet ponad 40 km od terenów objętych deszczem. Jak daleko jest burza, często słyszymy grzmot i w oddali pojawiają się błyski, wówczas można przyjąć, że burza jest w odległości ok. 70 km. Gdy wyraźnie słyszymy grzmot i widzimy piorun, możemy oszacować odległość,  aby otrzymać dystans w kilometrach, trzeba liczbę sekund (przerw miedzy grzmotem a błyskiem) podzielić przez trzy.

Porażenie piorunem

Niebezpieczne często śmiertelne, piorun uderzający w nasze ciało może zerwać  z nas buty i ubranie. Powodem jest parowanie, przecież wiemy ,że woda przewodzi ładunki.  Okazuje się, że w samochodzie jest najbezpieczniej, powłoka nie przesusza elektryczności, chociaż jest wykonana z metalu to ładunki są zawsze wypychane na zewnątrz przewodnika. Nigdy nie chowaj się pod samotnym drzewem,  kiedy burza napotka cię na otwartej przestrzeni nie kładź się. Najlepiej ukucnąć z połączonymi stopami i skulić się, jak się tylko da. Uderzenie pioruna w ziemię, powoduje roznoszenie ładunków po powierzchni. Jesteś więc narażony na powierzchniowy prąd, który może być groźny dla życia, nawet jeśli piorun uderzy kilkaset metrów od ciebie.

Co ukrywa piorun

  • Napięcie między chmurą i ziemią w momencie przeskoku pioruna: 100 mln V (dla porównania – napięcie w gniazdku to 230 V).
  • Ładunek, który płynie do ziemi: 20 kulombów (w tym samym czasie przez domowe urządzenia elektryczne płynie ładunek tysiące razy mniejszy).
  • Temperatura powietrza rozgrzanego piorunem sięga 30 tys. st. C (jest pięć razy większa niż na powierzchni Słońca).
  • Natężenie prądu w błyskawicy: blisko 200 tys. A (w typowym domowym grzejniku – kilka amperów).
  • Całkowita energia elektryczna jednego wyładowania: 2-3 tys. kWh (przy dzisiejszych cenach prądu za jedną błyskawicę trzeba by zapłacić od 1,2 tys. do 1,8 tys. zł). Zatem tylko czekać aż będziemy mieć prąd z  burzy.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.