Tylko jedno słowo

Nadpotliwość

Lipiec 4th, 2016

Nadpotliwość to kosmetyczny defekt, który potrafi bardzo utrudnić normalne życie. Masz kilka minut do wyjścia, już jesteś gotowa. Przecież dopiero, co się ubrałaś, a pod pachami pojawiły się nieestetyczne plamy. Napotkanej sąsiadce wstydzisz się podać wilgotną rękę. O tym, co dzieje się w butach lepiej nie wspominać. Każdy z nas się poci, ale nie chcemy, by inni to zauważyli. Wstydzimy się i czujemy wyjątkowo niekomfortowo. Dzisiejsze słowo bardzo na czasie, pewnie zgodzicie się, że upały sprzyjają nadpotliwości.

SKĄD SIĘ BIERZE

Niełatwo ustalić, skąd bierze się nadpotliwość. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne i zwykle pierwszy raz daje o sobie znać w okolicach 30. roku życia. Osoby, które skarżą się na tę dolegliwość bardzo często przyznają, że kłopoty też mają ich krewni. Nadpotliwość mogą też powodować złe nawyki, a na pewno nasila się u osób, które żyją w ciągłym stresie. Może także być związana z niedoczynnością tarczycy: otyłością i menopauzą.

MOŻNA BRAĆ LEKI

Jeśli domowe sposoby nie pomagają i nie jesteś w stanie sama poradzić sobie z nadmiernym poceniem, warto skorzy-stać z pomocy lekarza. Za jego zgodą można przyjmować preparaty z pokrzyku. W trudniejszych przypadkach lekarze zalecają leki hamujące czynność gruczołów potowych, np. zasypki oraz roztwory do miejscowego stosowania, które zawierają kwas borowy lub formalinę.

NIE ZAPOMINAJ O PICIU

Osoby, które bardzo się pocą, niestety często ograniczają napoje. Boją się, że dostarczanie płynów zwiększy problem. Tymczasem jest odwrotnie. Ci, którzy wydzielają dużo płynów powinni je uzupełniać, bo grozi im odwodnienie.

ELEKTRONIKA

Przeciw poceniu powstało wiele gadżetów, np. buty na prąd z wiatraczkami, które pobierają energię z baterii ukrytej w podeszwie. Wiatraczki, wiatraki czy klimatyzacja, która może i pomaga, ale jest przyczynom chorób krtani w lecie, jak i wysuszaniu skóry i gałek ocznych. Nie polecam tych sposobów ze względu na skutki uboczne, oraz wysokie rachunki za prąd.

4 skuteczne sposoby

ANTYPERSFIRANTY
Zwróć uwagę, by produkt, którego używasz był antyperspirantem, nie dezodorantem. Ten drugi może nie poradzić sobie z problemem. W zależności od potrzeb możesz kupić zwykły kosmetyk w drogerii lub specjalistyczny apteczny.

BIELIZNA

Wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, które nie nasilą problemu. Na upały najlepsze są len i bawełna. Podobna zasada dotyczy skarpet. Na rynku dostępne są specjalne skarpety z jonami srebra, które działają bakteriobójczo i zapobiegają brzydkiemu zapachowi.

DIETA
lm więcej w niej smażonych, tłustych, ostro doprawionych potraw, tym trudniej walczy się z nadmiernym poceniem. Jeśli zależy ci na efektach, odstaw też kawę, mocną czarną herbatę i napoje alkoholowe. Zastąp je wodą i herbatkami owocowymi i ziołowymi.

ZIOŁOWE KĄPIELE
Pomogą zwalczyć przede wszystkim nadpotliwość dłoni i stóp. Można przygotować mieszankę mięty, szałwii, rumianku, kory dębu i brzozy. Zioła wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy. Mocz nogi dwa razy w tygodniu.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.