Tylko jedno słowo

Efektywność energetyczna

Kwiecień 21st, 2016

O efektywności mówimy coraz częściej, czym ona jest, dlaczego warto się zapoznać z tym zagadnieniem

Normy efektywności urządzenia: w niej ustalono minimalne standardy wydajności dla dużych urządzeń gospodarstwa domowego, w tym kuchenek, partnerów centralnych i klimatyzatorów, lodówek, zamrażarek, podgrzewacze wody, zmywarka oraz pomp ciepła. Większość standardów weszła w życie w latach 1990. Dla suszarek do ubrań, zmywarki, nieco wcześniej 1988, ponieważ wymaga tylko niewielkich zmian w zakresie projektowania produktu, takie jak eliminowanie lampki kontrolnej i wymagających płukania zimną wodą standardów.

Efektywność energetyczna, jej założenie można określić jednym zdaniem, dzięki technologii i działaniom różnego rodzaju mamy „zużywając mniej energii, zapewnić te same rezultatu/usługi”.

Istnieją inne definicje, ale to zdanie oddaje całą specyfikę działania. Najlepszym sposobem, aby zrozumieć to, czym ma być efektywność zobrazować za pomocą przykładów:

Podczas wymiany jednego okna w domu na bardziej energooszczędnego, nowe okno zapobiega ucieczce ciepła w zimie, więc oszczędzać energię a koszty ogrzewania za pomocą pieca lub grzejnika nie rosną. W lecie, wydajne okna utrzymać ciepło na, zewnątrz, więc klimatyzator nie jest aż tak potrzebny nie działa tak często i można zaoszczędzić energię elektryczną.

Kiedy wymienimy  urządzenie, takie jak lodówki czy pralka albo sprzęt  biurowy np. komputer lub drukarka, z bardziej energooszczędnego modelu, nowy sprzęt zapewnia tę samą usługę, ale zużywa mniej energii. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na rachunki za energię i zmniejsza ilość gazów cieplarnianych, wykraczających do atmosfery.

Efektywność energetyczna nie jest oszczędzaniem energii

Oszczędność energii może być podyktowana zmniejszeniem jej pobierania, aby oszczędzać energię, należy wprowadzić działania efektywnościowe. Na przykład: Wyłączanie światła jest oszczędzanie energii. Wymiana żarówki, świetlówki kompaktowej (która wykorzystuje znacznie mniej energii do wytworzenia tej samej ilości światła) jest  już efektywnością energetyczną.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.