Tylko jedno słowo

Odżywianie

Marzec 1st, 2016

Aby dobrze się odżywiać należy znać najważniejsze zasady zdrowego i racjonalnego żywienia.

Po pierwsze w swojej diecie stawiaj na spore ilości warzyw. One zawierają mnóstwo niezbędnych odżywczych składników. Są źródłem witamin, fitozwiązków i błonnika pokarmowego. Jedzenie warzyw obniża poziom cholesterolu, cieśnienia krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu, zawału serca, miażdżycy czy cukrzycy. Warzywa powinny być obecne w każdym posiłku.

Po drugie jedz posiłki regularnie, 5 razy w ciągu dnia. Regularne jedzenie przyspiesza metabolizm i chroni przed napadami głodu.

Po trzecie jedz różnorodne produkty. W twoim jadłospisie powinny się znaleźć przedstawiciele wszystkich grup spożywczych produktów (produkty zbożowe, mleko i przetwory, warzywa, owoce, mięso, ryby i jaja, tłuszcze jadalne i cukier).

Po czwarte pij. Osoba dorosła powinna dziennie spożywać około 1,5 do 2 litrów wody. Woda w naszym organizmie spełnia wiele istotnych funkcji. Pamiętaj, że każdy ubytek wody musisz na bieżąco uzupełniać. Pij zatem więcej wody w trakcie upałów czy po intensywnym wysiłku.

Po piąte unikaj sklepowych słodyczy i soli. Cukiernicze wyroby to puste kalorie. Słodycze, które można kupić nie posiadają prawie w ogóle odżywczych składników. Jeśli chodzi o sól to jak zaleca WHO, aby jej dzienna dawka nie przekraczała 5 gram.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.