Tylko jedno słowo

Charakter

Styczeń 4th, 2016

Charakter to coś więcej niż osobowość. Osobowością nazywamy wszystko to co, obserwujemy patrząc na dana osobę oraz to czego on sam doświadcza w różnych sytuacjach. Z kolei charakterem jest zachowanie człowieka również wtedy, kiedy jest on sam oraz jego wewnętrzne instrukcje, które są powodem danego zachowania. Charakterem jest zatem zespół nawyków oraz zasady, którymi w życiu się kierujemy. Charakter jest bardziej stały od osobowości, choć naturalnie trzeba go kształtować.

Budować charakter trzeba samodzielnie, bo przecież nikt za nas tego nie zrobi. Byłem niedawno na szkoleniu. Zastanawialiśmy się jaki powinien być lider. Padły słowa dot. zarówno charakteru, jak i osobowości. Okazuje się, że na co dzień nie wielu z nas odróżnia te pojęcia. Warto zauważyć, że ta sama cecha może być efektem innego działania. Przykładowo osoba jest pewna siebie, ponieważ zna swoją wartość albo wykształciła tupet. Poczucie własnej wartości należy do cech charakteru, a pewność siebie to osobowość.

Kiedy mówimy o kimś i stosujemy takie sformułowania jak np. miły, uprzejmy, zabawny, komunikatywny to bądźmy świadomi, że w tym momencie mówimy o osobowości. U podstaw tych zachować leży właśnie charakter. Pamiętajmy, że dobrze zadbany charakter będzie owocować piękną osobowością.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.